Rekuperacja

Rekuperacja - Marel - Salon Viessmann

Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna opiera się na ciągu (zasysaniu powietrza) wytwarzanym przez kominy, ma to jednak wiele wad, w tym między innymi wychładzanie domu i nieusuwanie wilgoci z pomieszczeń. Rekuperacja, będąc wentylacją mechaniczną, opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez maszynę, urządzenie zwane rekuperatorem. Rekuperator umożliwia kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń oraz odzyskiwanie ciepła, z nagrzanego już, ale brudnego (wilgotnego i nasyconego dwutlenkiem węgla) powietrza.

Innymi słowy rekuperacja to system służący do wymieniania zużytego, brudnego powietrza w Twoim domu na czyste, świeże, przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonego już ciepła.

Nieodzownym warunkiem zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia, jak i ochrony substancji budowlanej jest odpowiednia wymiana powietrza. Rozwiązaniem jest system wentylacji mieszkania: Zapewnia on niezbędną wymianę powietrza i reguluje wilgotność powietrza w pomieszczeniach. System zapobiega tworzeniu się pleśni i zapewnia kontrolowaną wymianę zużytego powietrza w pomieszczeniach na czyste, przefiltrowane powietrze z zewnątrz, i tym samym gwarantuje przyjemny klimat w pomieszczeniu i chroni substancję budowlaną.

Dzięki kontrolowanej wentylacji mieszkania zużyte powietrze jest stale odsysane z pomieszczeń takich, jak łazienka, kuchnia i toalety, i zastępowane świeżym powietrzem w salonie, pokoju dziecięcym i sypialni. W ten sposób zapewniona jest stale dobra jakość powietrza. W końcu w przeciętnym domu jednorodzinnym dziennie do powietrza w pomieszczeniach trafia do 15 litrów wilgoci. Ilość zużywana podczas jednej minuty kąpieli pod prysznicem. W starszych budynkach dochodzi do kondensacji wilgoci w zimnych miejscach na ścianach. Umożliwia to tworzenie się pleśni.